System podtynkowy SP przeznaczony jest do stosowania przede wszystkim w nowo wznoszonych budynkach, ale także w obiektach już istniejących po dokonaniu niezbędnych zmian w obrębie nadproża. Istotną kwestią jest zaplanowanie zastosowania tego typu rozwiązania oraz sposobu jego montażu jeszcze na etapie projektowania budynku, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie jego walorów funkcjonalnych. System SP zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną, ponieważ nie ingeruje w konstrukcję okna, drzwi czy nadproża, tym samym nie narusza bilansu energetycznego. Co więcej, produkt ten doskonale wpasowuje się w elewację budynku.
Rolety w systemie podtynkowym SP firmy Aluprof zostały opracowane tak, by zapewnić przede wszystkim ochronę przed utratą ciepła.
Docenił to zwłaszcza Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI), który wydał rekomendację do zastosowania skrzynek o wielkości 165mm i mniejszych w budynkach pasywnych. Warunkiem koniecznym jest poprawne wykonanie montażu w docieplonym uprzednio nadprożu zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto stolarka okienna powinna spełniać odpowiednie parametry, m.in. współczynnik przenikania ciepła okna Uw jest niższy od 0,80 W/(m²K) natomiast współczynnik Ug szyby nie przekracza poziomu 0,70 W/(m²K).
Skrzynka roletowa wykonana jest z ekstrudowanego aluminium, a jej czoło stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk lub klinkier) dzięki czemu skrzynka staje się niezauważalnym elementem fasady budynku. Elementy konstrukcyjne czyli pokrywa rewizyjna, prowadnice oraz listwa dolna mogą być dopasowane kolorystycznie do stolarki okiennej. Podobnie jak w przypadku systemów adaptacyjnych, kurtynę rolety mogą stanowić profile wypełnione pianką poliuretanową, tworzywowe oraz ekstrudowane. Rolety w systemach podtynkowych mogą być wyposażone w siatkę przeciwinsektową, która zapewnia skuteczną ochronę przed insektami przy zachowaniu przepływu światła i świeżego powietrza do wewnątrz.